همکاری اقتصادی و سیاسی با ارمنستان

همکاری اقتصادی و سیاسی ایران و ارمنستان

محدودیتی برای همکاری اقتصادی و سیاسی با ارمنستان وجود ندارد

طبق گفته معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری هیچ محدودیتی برای همکاری های اقتصادی و سیاسی با ارمنستان وجود ندارد.

در نشست مطبوعاتی اسحاق جهانگیری به همراه نخست وزیر ارمنستان ، ضمن خیر مقدم به نخست وزیر ارمنستان و هیات همراه وی، جهانگیری ابراز داشت که این دو کشور در حوزه تمدنی، جغرافیایی و فرهنگی یکسانی قرار داشته و روابط میان آن ها بر مبنای مشترکات مردم دو کشور قدیمی می باشد. این روابط همواره دارای ثبات بوده و ان شاء الله در آینده نیز همینگونه خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهوری ضمن بیان اینکه ایران به دنبال توسعه روابط با کشورهای همسایه می باشد، ارمنستان را در جایگاه بسیار مهمی در سیاست خارجی کشور دانست.

وی گفت هموطنان ارمنی ما ارتباط بسیار خوبی با مردم ارمنستان داشته و این ارتباط می تواند پلی برای بسط روابط میان دو کشور باشد. ارمنستان از جایگاه مهمی در سیاست خارجی ایران برخوردار است و هیچ سقف و محدودیتی برای همکاری اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی میان  دو کشور وجود ندارد.

جهانگیری اذعان داشت که در مذاکرات انجام شده میان دو کشور بر توسعه روابط اقتصادی و رفع موانع موجود تاکید شده است. کشور ارمنستان عضو اتحادیه اوراسیا میباشد و روابط خوبی با اتحادیه اروپا دارد که از این پتانسیل نیز می توان بهره برد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در زمینه انرژی بخصوص برق و گاز،‌ کشاورزی،‌ صنایع تبدیلی، شرکت‌های فنی و مهندسی،‌ حمل و نقل‌،‌ علمی و فرهنگی همکاری‌های مناسبی پیش بینی شده است. ارمنستان یکی از محورهایی است که می‌توان بین خلیج فارس و دریای سیاه ارتباط برقرار کنیم.  ما در زمینه انتقال برق خط سومی در حال احداث داریم و در زمینه افزایش صادرات گاز نیز برنامه داریم.

وی همچنین افزود: منطقه آزاد ارس فرصت خوبی برای مشارکت بخش خصوصی دو کشور است و امیدواریم تجار و بخش خصوصی ایران از فرصت روابط توسعه دو کشور بهره ببرند.

در ادامه کارن کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان با ابراز تشکر از استقبال گرم ایران گفت: ما با اوقات خوبی به کشور دوست خود سفر کردیم و با اوقات خوبی از مذاکرات خارج شدیم و به آینده خوش بین هستیم.

وی با بیان اینکه ملاقات‌های خیلی سازنده و صمیمی با مقامات ایران داشتیم، اظهار داشت: موضوعاتی که آقای جهانگیری اشاره کردند، مورد تاکید ما است و ما هم همان عقاید را داریم. ما در توسعه روابط دو کشور تاکید داشته و علاقه‌مندیم شرکت‌های ایرانی بیشتری وارد بازار ارمنستان شوند.

نخست وزیر ارمنستان ادامه داد: ما آماده‌ایم حجم مبادلات تجاری دو کشور را بیشتر کرده و موانع موجود را برطرف کنیم. علاقه مندیم آقای جهانگیری هم سفر رسمی به ارمنستان داشته باشند تا درباره مذاکرات انجام شده به جمع بندی نهایی برسیم.

وی  با بیان اینکه در این مذاکرات درباره همکاری های منطقه‌ای نیز گفت‌وگو شد، گفت: ما از نقطه نظرات متوازن ایران درباره مناقشه قره باغ تشکر داریم.

لازم به ذکر است ،جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان سه یادداشت تفاهم در زمینه همکاری دامپزشکی، فرهنگی هنری و علمی و فناوری امضا کردند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید