همکاری اقتصادی ایران

همکاری ایران با اتحادیه اوراسیا

اعلام همکاری اقتصادی ایران با اتحادیه اوراسیا توسط ارمنستان

بنابر گزارش ایرنا، معاون توسعه اقتصادی ارمنستان در نشست هفته اوراسیایی در پایتخت قزاقستان، مسیر دستیابی ایران به بازار اتحادیه اوراسیا و کشورهای اروپایی را مسیر شمال – جنوب دانست.

به نقل از نوانس عزیزیان، معاون وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان، در نشست آستانه گفت ارمنستان تنها کشور عضو اتحادیه اوراسیا است که مرز زمینی با ایران دارد که همین موضوع میتواند باعث افزایش همکاری های تاثیرگذار باشد.

این مقام در ادامه بیان داشت که مرز زمینی میتواند باعث افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور نیز باشد که راه اندازی شرکت های مشترک در منطقه آزاد نیز میتواند فرصت دیگری برای توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور باشد.

برنامه های همکاری گسترده تجاری و اقتصادی که اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای ایران ترتیب داده است ، جمعیتی معادل ۱۸۰ میلیون نفر را شامل می شود.

با توجه به اطلاعات موجود، تولید ناخالص داخلی و صنعتی میتوان اظهار داشت که تولید ناخالص داخلی ۲/۲ تریلیون دلار و تولید صنعتی ۳/۱ تریلیون دلار میباشد. از سوی دیگر تجارت خارجی کشورهای عضو این اتحادیه به خارج از اتحادیه بیش از ۸۷۷ میلیارد دلار برابر ۷/۳٪ صادرات و ۳/۲٪ واردات در کل جهان است.

 کشورهایی که در این زمینه اقدام به ایجاد منطقه آزاد برای انجام تبادلات تجاری کرده اند شامل ارمنستان، روسیه، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان میشود.

با توجه به مذاکرات انجام شده در روز ۱۴ تیرماه ۱۳۹۶، فهرستی از ۵۳۰ کالای صنعتی تولید ایران و پنج کشور عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا از تعرفه ترجیحی و یا سود بازرگانی صفر برای واردات در ایروان برخوردار خواهند شد.

پیش نویس این تعامل به امضای مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت معدن و تجارت رسیده است و همچنین وزیر تجارت اتحادیه ورونیکا نیکیشیا نیز آن را امضا کرده است.

در فهرست پیش نویس ۳۵۰ تعرفه از تولیدات صنعتی ایران و ۱۸۰ بند مشابه از اوراسیا جای داده شده و به امضا رسیده است و طی مذاکرات آتی، این فهرست قایل افزایش نیز می باشد که میتواند منجر به توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اوراسیا می شود.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید