مذاکره ارمنستان با باکو

رییس جمهور ارمنستان درباره مذاکره با باکو چه گفت

مذاکره ارمنستان با باکو

رئیس جمهور ارمنستان: ما هیچگونه مشکلی با مردم جمهوری آذربایجان و اسلام نداریم

رئیس جمهوری کشور ارمنستان طی سخنانی با احترام به مردم جمهوری آذربایجان، به منظور رفع بحران ناگورنو قره باغ، خواستار انجام مذاکرات هدفمندو جدی با باکو شد.

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور امرنستان روز چهارشنبه در سخنان خود اذعان داشت که دولت جمهوری آذربایجان هزینه زیان‌‌های وارده نظامی را پرداخت خواهد کرد.

 وی در نشستی که در مرکز تحقیقات دفاعی وزارت دفاع ارمنستان تشکیل شده، حضور یافت و اعلام کرد: «ما هرگز انتقام نگرفته و اقدام‌های تنبیهی انجام ندادیم اما برای هرگونه ضرر نظامی هزینه‌ای مناسب وجود خواهد داشت.»

سرکیسیان اظهار داشت که رفع تنش در ناگورنو قره باغ راه حل نظامی ندارد و امکان ندارد که یک سو اقدام به شلیک گلوله نماید و سوی دیگر به دنبال مذاکرات مسالمت آمیز برود.

سرکیسیان در ادامه گفت که این مذاکرات با باکو می باید برمبنای اعتماد دوجانبه بوده و اگر مذاکره با این هدف که به یک مزیت تاکتیکی یا تبلیغی کوتاه مدت دست یابیم ، هیچکدام از مسائل مهم طرفین رفع نخواهد شد.

رئیس جمهور ارمنستان در ادامه گفت که مذاکرات با باکو باید در بر مبنای اعتماد دو جانبه باشد و با مذاکره با هدف دستیابی به یک مزیت تاکتیکی یا تبلیغی کوتاه مدت هیچ یک از مسائل مهم طرفین رفع نخواهد شد. و اقدام‌های تحریک آمیز مذاکرات جدی را عملا غیرممکن می‌کند. مسئله قره باغ مشخصه قومیتی یا مذهبی ندارد.»

سرکسیان گفت: «ما با مردم آذربایجان یا اسلام مشکلی نداریم و مطمئنیم که اهالی این کشور خواهان صلح هستند و این میل باید به مسیر درستی فرستاده شود.»

این در حالی است که وزارت دفاع آذربایجان روز یکشنبه اعلام کرد در حمله نیروهای ارمنستان به مواضع ارتش آذربایجان، یک سرباز این کشور جان باخته است.

وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرف ارمنی با نقض توافق آتش‌بس به مواضع نیروهای آذربایجان در خط مقدم آتش گشوده‌ است.

نیروهای دو طرف در حالی برای چندمین بار طی ماه‌های گذشته در منطقه قره باغ اشغالی درگیر می‌شوند، که رؤسای جمهور آذربایجان و ارمنستان دوشنبه هفته گذشته به همراه رؤسای گروه مینسک در ژنو برای حل مناقشه «قره باغ کوهستانی» جمع شدند.

در این دیدار، دو طرف آذری و ارمنی بر تسریع در روند مذاکرات و برداشتن گام های بیشتر در راستای کاهش تنش در خط مقدم جبهه در قره‌باغ به توافق رسیدند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید