تقویت زبان فارسی در ارمنستان

تقویت زبان فارسی در ارمنستان

تاکید بر تقویت زبان فارسی در ارمنستان

سید علی صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتانی ارمنی خود بر لزوم تقویت زبان فارسی در ارمنستان تاکید کرد.

آقای صالحی ضمن بیان این مطلب ابراز داشت: به مناسبت امضای توافقنامه بین دو کشور در هفته پیشین، فصل جدیدی از روابط میان دو کشور ایجاد خواهد گردید. دو کشور ایران و ارمنستان با توجه به اشتراکات فراوان خود در زمینه های هنری، میتوانند این روابط خود را گسترش دهند.

صالحی با توجه به ظرفیت های سینمای ایران ابراز داشت: سینمای ایران قوی است و نزدیک به ۱۰۰ فیلم سینمایی بلند تولید میکند. ایران در زمینه سینمای مستند نیز فعالیت های خوبی داشته و جشنواره ای با عنوان جشنواره حقیقت دارد. علاوه بر این موارد فیلم کوتاه نیز در ایران جایگاه مناسبی دارد و در حال برگزاری این جشنواره در ایران هستیم.

ایران و ارمنستان میتوانند در زمینه فیلم سازی و تبادل تجربیات مشترک همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشند. ما برای برگزاری هفته های سینمایی ایران در ارمنستان را داریم و میتوانیم شاهد گسترش ارتباطات دو کشور در این زمینه باشیم.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره ای به کتاب و کتابخوانی در ایران داشت و گفت: یکی دیگر از ظرفیت های قابل توجه در ایران کتاب های کودک و نوجوان است که سالانه بیش از ۱۰ هزار کتاب در این حوزه منتشر میگردد و ظرفیت در بخش نویسندگان کودگان و نوجوان و هم تصویرگری کودک و نوجوان شایان توجه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: می‌توان در زمینه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه تئاتر همکاری‌های مشترکی داشت. موسیقی نیز یکی دیگر از زمینه های همکاری مشترک است. موسیقی سنتی دو کشور و کشورهای منطقه می‌تواند موجب ارتباطات جدیدی بین ایران و ارمنستان شود. موسیقی در منطقه‌ای که ناآرام است، می‌تواند به عنوان پیام صلح و آرامش محسوب شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری‌های مشترک میان دو کشور در زمینه‌های هنرهای تجسمی و کتابخانه های ملی نیز تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به جایگاه زبان فارسی در کشور ارمنستان بر تقویت آن در این کشور تاکید کرد و گفت: آمادگی گسترش این زبان و تدریس آن در مدارس و دانشگاه‌ها را داریم. ترجمه آثار به زبان دو کشور نیز ضروری است  و تاکنون سه اثر از زبان ارمنی به فارسی و از فارسی به ارمنی داشته‌ایم که می‌توان این تعداد را گسترش داد.

صالحی در ادامه سخنان خود به فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه رسانه و مطبوعات اشاره کرد و گفت: تبادل هیات‌های رسانه‌ای ایران و ارمنستان می‌تواند در گسترش روابط نقش موثری داشته باشد. در ایران هشت هزار نشریه، مطبوعات و رسانه‌های برخط وجود دارد که در این زمینه هیئت‌های رسانه‌ای دو کشور می‌توانند تبادل تجربیات با یکدیگر داشته باشند.

وی در ادامه به موضوع گفت‌وگوی ادیان الهی اشاره کرد و گفت: اسلام و مسیحیت زمینه‌های مشترکی از جمله صلح، عدالت، خانواده، کودکان و … برای گفت‌وگو دارند که می‌توان آن‌ها را گسترش داد.

در بخش دیگری از این دیدار آرمن امیریان وزیر فرهنگ ارمنستان بر گسترش روابط ایران و ارمنستان در زمینه‌های مختلف فرهنگ و هنری تاکید کرد. وی گفت: ایران و ارمنستان هفته گذشته در زمینه سینمایی قرارداد همکاری مشترک بین بنیاد سینمایی فارابی و مرکز سینمایی ارمنستان امضا کردند که موجب گسترش همکاری‌های مشترک میان دو کشور می‌شود. در زمینه تولیدات مشترک فیلم‌های سینمایی قراردادهایی بین دو کشور به امضا رسیده است که امیدوارم به زودی اجرایی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری هفته فیلم ارمنستان قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که این رویداد به صورت سالیانه برگزار شود. وزیر فرهنگ ارمنستان گفت: در ارمنستان دوره توسعه سینما آغاز شده است و آمادگی همکاری با سینماگران ایران در زمینه تولید آثار سینمایی را داریم.

وی در بخش دیگری از این دیدار بر همکاری‌های مشترک میان دو کشور در بخش‌های رسانه‌ای، تئاتر، نقاشی و ارکستر سمفونیک تاکید کرد.

در ادامه این نشست علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، محمد سلگی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عباس خامه یار معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به فعالیت‌های انجام گرفته در بخش کاری خود به ارائه پیشنهادهای همکاری‌های مشترک فرهنگی و هنری با کشور ارمنستان پرداختند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید